piątek, 5 lipca 2013

Historia Szczecina

Szczecin to przepiękne portowe miasto, które latem bardzo często odwiedzane jest przez polskich i zagranicznych turystów. Miasto jest jedno z największych w zachodniopomorskim województwie.

W VI i w VII wieku przed naszą erą na tych terenach istniała osada łużycka, z różnych dokumentacji wynika, że historia tego miasta sięga 1850 lat.  W czasach antycznych w okolicach Szczecina istniała miejscowość o nazwie Susdata.W 967 roku Mieszko I przyłączył Szczecin i przymorze do Polski, tamtejsze miasto składało się z trzech części: z grodu, podgrodzia i portu. Szczecin aż do 1005 roku znajdował się pod władaniem Bolesława Chrobrego, jednak polityczne zaangażowanie władcy  z Czechami w konflikcie z Niemcami zaktywizowało możnych pomorskich do secesji.

W 1121 roku Bolesław Krzywousty po wygranej bitwie pod Strugami ponownie przyłączył miasto do Polski i uznał władzę Wacława I. w 1181 roku miasto wraz z Pomorzem Zachodnim weszło w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.

Kilkaset lat późnej w mieście wprowadzono luteranizm, a w 1570 roku został podpisany „pokój w Szczecinie” i zakończyła się I Wojna Północna.W 1834 roku zostało w mieście utworzone pierwsze połączenie kolejowe z Berlinem, i zapoczątkowało to jednocześnie rozwój kolei w mieście.

W latach 1970 i 1980 w Szczecinie miały miejsce strajki demonstracyjne i doszło tam do podpisania „porozumień sierpniowych”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz